Thursday, October 15, 2009

جاسوسی حکومت ایران در خارج برای شناسایی مخالفان

اداره ضدخراب‌کاری آلمان در شهر هامبورگ می‌گوید نیروهای امنیتی و پلیس مخفی جمهوری اسلامی ایرانیان مخالف حکومت ایران را که در آلمان در تبعید هستند زیر نظر دارند. خبرگزاری رسمی آلمان روز پنج‌شنبه به نقل از این اداره که مقر آن در شهر هامبورگ است گفت که پلیس‌های مخفی جمهوری اسلامی در خاک آلمان فعالیت دارند. به گفته این اداره ضدخراب‌کاری، پلیس‌های مخفی ایران شهروندان ایرانی مخالف جمهوری اسلامی و تبعیدی را که در آلمان زندگی می‌کنند زیر نظر دارند و حتی از آنها فیلم‌برداری می‌کنند. خبرگزاری آلمان همچنین می‌گوید شبکه یک تلویزیون دولتی آلمان، «ا. ر. د.»، قرار است پنج‌شنبه‌شب یک فیلم مستند را در برنامه «پانوراما» درباره همین موضوع به روی آنتن بفرستد. مانفرد مورک، معاون اداره دولتی حفاظت از قانون اساسی، در گفت‌وگویی در این فیلم مستند می‌گوید: «ما اطلاع داریم که اطلاعات ایران هر جا که تظاهراتی علیه دولت ایران برگزار شود آدم‌های خود را می‌فرستد تا خود را میان مردم جا بزنند.» به گفته آقای مورک، شواهد و مدارکی در دست است که «نیروهای ایران از این تظاهرات فیلم می‌گیرند تا بعدا بتوانند افراد را شناسایی کنند». به گفته خبرگزاری آلمان، جزییات این مصاحبه را شبکه یک تلویزیون آلمان منتشر کرده است. در همین زمینه دویچه‌وله فارسی می‌گوید در فیلم مستند «پانوراما» اشاره می‌شود که معترضان به حکومت ایران و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری «نامه‌های تهدیدآمیز دریافت کرده و بعضا خانواده‌های‌شان در ایران زیر فشار قرار گرفته‌اند.» دویچه‌وله فارسی همچنین می‌گوید وزارت خارجه آلمان در نامه‌ای به سازندگان برنامه پانوراما کتبا تایید کرده است که «دولت ایران مدام از آلمان خواهان اعمال محدودیت برای ایرانیان مقیم آلمان در بیان نظرات‌شان شده است.» علیرضا شیخ عطار، سفیر ایران در آلمان، در واکنش به این خبر می‌گوید که «چنین اتهاماتی بی‌اساس است». در زمان اوج‌گیری اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران و رسیدن دامنه آن به خارج از کشور خبرگزاری‌ها در خبری دیگر از حمله معترضان به سفارت ایران در استکهلم سوئد خبر دادند که دلیل آن «فیلم‌برداری کارمندان سفارت ایران از معترضان حاضر در تظاهرات» عنوان شد. گزارش‌های تاییدنشده حاکی از آن بود که در یکی از تجمع‌های اعتراضی ایرانیان مقیم سوئد در برابر سفارت ایران یکی از کارمندان سفارت شروع به فیلم‌برداری از حاضران در تجمع کرده که این امر خشم حاضران را به دنبال داشته و به حمله آنها به ساختمان سفارت انجامیده است. «اداره ضدخراب‌کاری آلمان» مسئولیت مقابله با تلاش برای براندازی و خراب‌کاری و جاسوسی خارجی‌ها در خاک آلمان را بر عهده دارد


-----------------------------
حکومت ایران می‌کوشد از طریق عوامل خود، مخالفان‌اش را در خارج شناسایی کند و آنان را زیر فشار قرار دهد، از جمله از طریق ارعاب بستگانشان در داخل. برنامه‌ی "پانوراما" در تلویزیون شبکه یک آلمان در این مورد گزارش داده است
مانفرد موک (Manfred Muck)، معاون سرپرست سازمان «حفاظت از قانون اساسی» (Verfassungsschutz) ایالت هامبورگ، هشدار داده است که نیروهای امنیتی حکومت ایران معترضان ایرانی را که در خارج تظاهرات می‌کنند، می‌پایند و می‌کوشند آنان را شناسایی کنند

"حفاظت از قانون اساسی" عنوان یک دستگاه اطلاعاتی و امنیتی در آلمان است. سازمان "حفاظت از قانون اساسی" زیر نظر وزارت کشور قرار دارد، هم در سطح کشوری و هم در سطح ایالتی.

گزارش تلویزیونی

هشدار مانفرد موک، مقام امنیتی آلمانی در شامگاه چهارشنبه، ۱۴ اکتبر (۲۲مهر) در یک برنامه‌ی تلویزیونی به نام "پانوراما" در شبکه‌ی یک آلمان (ARD) پخش شده است. برنامه‌ی "پانوراما" حاوی گزارشی بوده است که نشان می‌دهد عوامل حکومت ایران به اشکال مختلف مخالفان حکومت را تهدید می‌کنند و زیر فشار قرار می‌دهند.

گزارش پانوراما از موضوع اعتراض عمومی ایرانیان به برآیند انتخابات ریاست جمهوری آغاز می‌کند. در آن می‌آید که چگونه در خارج از کشور نیز بخش‌های بزرگی از ایرانیان اجتماعات اعتراضی برپا کرده‌اند. همه‌ی این افراد دارای پیشینه‌ی فعالیت سیاسی نبوده‌اند. آنان اما، به گزارش "پانوراما"، با بستگان خود در ایران در تماس هستند، از روند آنچه "کودتا" خوانده می‌شود و محمود احمدی‌نژاد را دوباره رئیس جمهور کرده است، خبر دارند و می‌شنوند که رژیم چگونه با مردم سرکوبگرانه برخورد می‌کند. تأثر آنان از این وقایع و اخبار باعث شده است به تظاهرات اعتراضی در خارج رو آورند. رژیم که از این موضوع مطلع است، می‌کوشد آنان را بترساند. عوامل رژیم هم در تظاهرات شرکت می‌کنند تا افراد را شناسایی کنند. در مواردی علنا افراد مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

صحنه‌ای از یک تظاهرات ایرانیان در هامبورگ

گزارشگران "پانوراما" در این باره تحقیق وسیعی کرده‌اند، هم از مخالفان پرس و جو کرده‌اند، هم حرکات "سفارتی"ها را زیر نظر گرفته‌اند. در گزارش آمده است که معترضان نامه‌های تهدیدآمیز دریافت کرده‌اند و بعضا خانواده‌هایشان در ایران زیر فشار قرار گرفته‌اند.

جاسوس‌گیری و تکذیب سفیر

در برنامه‌ی "پانوراما" آمده است که وزارت خارجه‌ی آلمان در پی پرسش گزارشگران این برنامه، کتبا تأیید کرده که دولت ایران مدام از آلمان خواهان اعمال محدودیت بر آزادی ایرانیان مقیم آلمان در بیان نظراتشان شده است.

علی‌رضا شیخ عطار، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلمان، این موضوع را تکذیب کرده است. او گفته است که در مورد اعتراضات، بسیار دروغ‌پردازی شده است.

در برنامه‌ی "پانوراما" آمده است که رژیم ایران برای زیر نظر داشتن مخالفان خود جاسوس‌گیری می‌کند. در این برنامه یک مورد مستند شده است. یک ایرانی مقیم برلین به نام رحیم ترکاشوند شرح می‌دهد که پنج سال پیش در سفر به ایران دستگیر شده، یک هفته در زندان بوده و زیر فشار قرار گرفته که وقتی به آلمان برگشت برای رژیم خبرچینی کند. او می‌گوید که از ترس می‌پذیرد، اما پس از برگشت به آلمان به نزد پلیس می‌رود و ماجرا را شرح می‌دهد.

سفیر جمهوری اسلامی در آلمان چنین خبرهایی را تکذیب کرده است. شیخ عطار در مصاحبه با "پانوراما" گفته است که دستگاه امنیتی ایران تکنیک‌هایی دارد برای آنکه بداند در هر نقطه از جهان چه می‌گذرد و از این رو به جاسوس‌گیری نیاز ندارد.

اطلاعات دستگاه امنیتی آلمان

مورد ترکاشوند را دستگاه قضایی آلمان تأیید کرده است. دادستان به گزارشگران تلویزیون آلمان گفته که پس از آنکه یک خبرچین حکومت ایران اطلاعات خود را در اختیار پلیس آلمان گذاشت، در این کشور بررسی متمرکزی در مورد فعالیت‌های جاسوسی حکومت ایران علیه مخالفان این حکومت آغاز شد.

دستگاه امنیتی آلمان این فعالیت‌ها را زیر نظر دارد. مانفرد موک، معاون سرپرست سازمان «حفاظت از قانون اساسی» ایالت هامبورگ، گزارش برنامه‌ی تلویزیونی "پانوراما" در مورد فعالیت‌های عوامل حکومت ایران علیه منتقدان خود را تأیید کرده و گفته است اطلاع دارند که بویژه در هامبورگ عوامل رژیم هم برای شناسایی مخالفان در تظاهرات شرکت می‌کنند. او گفته است «ما شواهدی در دست داریم که نشان می‌دهد عوامل رژیم از تظاهرات عکس‌برداری می‌کنند و هدفمندانه در صدد شناسایی مخالفان هستند

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4791489,00.html