Friday, August 21, 2009

کوروش زعیم برای ایران و حقوق بشر می ‌کوشید

کوروش زعیم برای ایران و حقوق بشر می ‌کوشید
نشست کمیته پی‌گیری بازداشت‌های خودسرانه در منزل "کوروش زعیم"

کوروش زعیم برای ایران و حقوق بشر می‌کوشید

جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی و دانشجویی روز جمعه به دعوت "کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه" با حضور در منزل مهندس "کوروش زعیم" فعال سیاسی – اجتماعی و عضو ارشد جبهه ملی با خانواده وی دیدار و گفتگو کردند.

در این نشست که نمایندگانی از جبهه ملی ایران، حزب ملت ایران، نهضت آزادی ایران، شورای فعالان ملی – مذهبی، سازمان دانش آموختگان ایران (ادوارتحکیم وحدت)، جنبش مسلمانان مبارز، دفتر تحکیم وحدت، فعالان طیف چپ و... حضور داشتند، "خانم صحت" همسر مهندس زعیم، ضمن تشکر از فعالان سیاسی حاضر در جلسه، با تشریح آخرین وضعیت وی اظهار داشت که تاکنون موفق به چند ملاقات با همسر خود شده است.

خانم صحت با اشاره به 25 سال زندگی مشترک خود با مهندس زعیم گفت: "فعالیت سیاسی و مدنی در اولویت زندگی او بود و عشق به ایران و آزادی همواره دغدغه زندگی زعیم بوده است".

همسر مهندس زعیم از بلاتکلیفی وضعیت همسرش و نیز عدم اطلاع‌رسانی در مورد این فعال سیاسی انتقاد کرد و با اشاره به دیدارهای هفتگی خانواده زندانیان سیاسی در برابر زندان اوین گفت: "حضور برخی از شهروندانی که هیچ زندانی ندارند اما برای حمایت از خانواده زندانیان سیاسی در آن مکان حاضر می‌شوند موجب دلگرمی خانواده زندانیان سیاسی است".

اسدی زیدآبادی: قدردان تلاش زعیم برای میراث فرهنگی کشورمان هستیم
در این نشست، "حسن اسدی زیدآبادی"، عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران ضمن ابراز امیدواری نسبت به آزادی هرچه سریعتر مهندس زعیم که مسن ترین زندانی سیاسی امروز کشور است، گفت: "افتخار داشته‌ایم که در کمیته پی گیری بازداشت‌های خودسرانه در چند سال گذشته با ایشان همکاری داشته باشیم و در زمانی که ایشان عضو این کمیته بودند، همواره ما شاهد دغدغه‌های حقوق بشری ایشان فارغ از گرایش‌های سیاسی مختلف بوده‌ایم".

اسدی زیدآبادی همچنین گفت: "طی این سالها تلاش‌های مهندس زعیم برای نجات میراث فرهنگی کشورمان از جمله آرامگاه کوروش و مجموعه باستانی پاسارگاد از آسیب‌های گوناگون امری قابل تقدیر و ارزشمند بود که همگان باید قدردان این تلاش‌ها باشند، از سوی دیگر نگاه حقوق بشری آقای زعیم به مساله میراث فرهنگی و آثار باستانی یک مقوله کمیاب در جامعه ماست که این نوع دیدگاه بایستی با حضور مجدد ایشان تقویت شود".

پیمان: امروز ملت ایران در صحنه است
"دکتر حبیب الله پیمان"، دبیرکل جنبش مسلمانان مبارز نیز در این نشست گفت: "‌اینکه زندان‌ها امروز دائما از فعالان سیاسی پر و خالی می شوند نشان دهنده زنده بودن جامعه ماست".

وی افزود: "در این سالها همیشه زندانیان سیاسی وجود داشته اند اما تفاوت این برهه زمانی این است که اکنون مردم در صحنه هستند و محبوس بودن چهره‌هایی مانند مهندس زعیم در جامعه موج آفرین است" .

دکتر پیمان تاکید کرد: "درک اینکه یک دولت دروغگو آرای مردم و حقوق آنها را سرقت کرده است، در جامعه فراگیر شده است و خواسته‌های جنبش امروز مردم محدود به یک صنف و جریان نیست و این بار ملت ایران به صحنه آمده است".


سیف: آزادی یک نیاز ملی است
"خسرو سیف" دبیرکل حزب ملت ایران دیگر سخنران این نشست بود. آقای سیف طی سخنانی در منزل کوروش زعیم ضمن ابراز تاسف از بازداشت وی اظهار داشت: "امروز در واقع ما نیز آزاد نیستیم و فقط در یک زندان بزرگتر زندگی می‌کنیم".

سیف با اشاره به اینکه اولین بار نیست که این نوع برخوردها را تجربه می‌کنیم نسبت به وضعیت زندان‌ها ابراز تاسف کرد و گفت: "متاسفانه وضع زندان ها بدتر شده است، و این مساله به این دلیل است که هیچ معیاری در زندانها برای برخورد با زندانیان وجود ندارد،‌ و وقتی در سطح کلان کشور این چنین مدیریت می‌کنند تبعا در یک مساله جزیی مانند زندان‌ها نیز مدیریت به همین شکل است".

خسرو سیف با تاکید بر اینکه اعتراضات مردمی پس از انتخابات در واقع نشانگر نارضایتی آنها از وضعیت کشور است و امروز آزادی یک نیاز ملی است به لزوم حفظ وحدت در میان نیروهای سیاسی اشاره کرد و گفت: "وقتی پس از تشکیل جبهه ملی در رژیم سابق شاه فعالیت‌های سیاسی آن را تاب نیاورد، عده‌ای از جوانان و گروه‌های سیاسی عضو جبهه به سمت مبارزات مسلحانه کشیده شدند که البته نتایج آن را دیدیم و امروز امیدواریم که بار دیگر این تجربه تکرار نشود و مسائل از طریق فعالیت‌های سیاسی حل شود و مردم به خواست‌های خود برسند".

دبیرکل حزب ملت ایران همچنین به بیان خاطراتی از بازداشت خود در جریان 18تیر 78 اشاره کرده و به بیان برخی شیوه‌های شکنجه‌های روانی در مدت 7ماه بازداشت‌اش در سلول انفرادی مانند پخش صدای بازجویی از فرزندان و دوستان‌اش پرداخت.

رحمانی: دادستانی در اختیار نیروهای نظامی و امنیتی است
در ادامه این نشست "تقی رحمانی" از فعالان ملی – مذهبی به افق‌های روشنی که پیش روی جامعه ایران است اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که این هزینه‌ها و مصائب به سرانجام مناسبی ختم شود.

تقی رحمانی با اشاره به آغاز دوره جدید ریاست قوه قضاییه گفت: "آقای لاریجانی بحث عدالت قضایی را مطرح کرده‌اند اما باید به دو نکته و چالش پیش روی قوه قضاییه اشاره کرد". وی با اشاره به اینکه در بسیاری از فجایع اخیر ردپای دادستانی دیده می‌شود، افزود: "امروز دادستانی در اختیار نهادهای نظامی و امنیتی است و قوه قضاییه تقریبا تسلطی بر وضعیت زندانیان تا مدتها پس از دستگیری افراد ندارد و وقتی بحث عدالت قضایی مطرح می شود این مساله با حقوقی که متهمان حتی در فقه سنتی ما ندارند همخوانی ندارد".

رحمانی چالش دوم را که بایستی از سوی نهادهای مدنی و حقوق بشری با مدیریت جدید قوه قضاییه مطرح شود، بحث سلول انفرادی دانست و گفت: "سلول انفرادی در واقع نوعی از شکنجه سفید است که به منظور تخلیه روانی و اطلاعاتی زندانی انجام می‌شود و بسیار اثرات مخرب تری نسبت به شکنجه‌های جسمی و فیزیکی دارد که قوه قضاییه بایستی در مورد این مساله غیرقانونی و غیرشرعی پاسخ دهد".

حاج‌قاسمعلی: در زندان به زعیم اطلاعات کذب داده‌اند
"دکتر علی حاج قاسمعلی" عضو جبهه ملی ایران نیز در این نشست ضمن تشکر از حاضران با اشاره به تلاش‌ها و فعالیت‌های مهندس کوروش زعیم و ارتباط وی با نسل جوان جبهه ملی گفت: "در زندان با ارائه اطلاعات غلط از جمله اینکه جوانان جبهه ملی بازداشت شده‌اند و با توجه به اینکه می‌دانند که مهندس زعیم به این جوانان علاقمند است، قصد دارند تا ایشان را تحت فشار بگذارند" .

این عضو جبهه ملی موضوع اساسی را که موجب خشم حاکمیت از مهندس زعیم شده است، تاکید زعیم بر منشور حقوق بشر کوروش دانست که در آن برای ایران دعا می‌کند که این کشور از "دروغ" در امان باشد و این مساله‌ای بود که مهندس زعیم از مدتها پیش توجه جامعه را به آن جلب می‌کرد.

حاج قاسمعلی، کوروش زعیم را موتور محرکه جبهه ملی دانست و همچنین مانفیست صادر شده از سوی مهندس زعیم در ایام پیش از انتخابات را یکی دیگر از موارد اتهامی وی عنوان کرد و گفت: " چگونه است که بحث دولت در سایه وقتی از سوی خودی‌های حاکمیت مطرح می‌شود یک نوآوری و خلاقیت است ولی طرح آن از سوی سایر افراد منجر به چنین برخودهایی می‌شود"؟

توفیقی: شکنجه سفید در سطح جامعه انجام می‌شود
در این نشست همچنین دکتر محمدعلی توفیقی از روزنامه‌نگاران کرد و عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز در سخنانی گفت: "امروز مساله شکنجه سفید تنها دامنگیر زندانیان نیست بلکه تلاش می‌شود با استفاده از همین روش یعنی قطع ارتباطات و تزریق اطلاعات غلط در سطح جامعه تقلب بزرگی که اتفاق افتاده است را بپوشانند".

وی با اشاره به برخوردهایی که طی چند دهه گذشته با فعالان سیاسی از طیف‌های گوناگون شده و در بسیاری از آنها اتهام کودتا مشترک بوده است به تفاوت‌های جامعه امروز ایران با دهه شصت اشاره کرد و گفت:" امروز جامعه این اعترافات و اتهامات را باور نمی‌کند و این سختی‌هایی که طی این سالها ملت ایران تجربه کرده است لازمه بلوغ سیاسی جامعه ماست".

اسدی: اثرگذاری دلیل بازداشت زعیم است
در ادامه این نشست میلاد اسدی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت نیز به فعالیت‌های سیاسی و مدنی کوروش زعیم اشاره کرد و اثرگذاری این فعالیت‌ها در جامعه را دلیل اصلی برخورد با مهندس زعیم دانست.

میلاد اسدی ابراز امیدواری کرد که به زودی شاهد آزادی تمامی فعالان سیاسی بازداشت شده باشیم.

طاهری: معمولا جاسوس‌ها در حاکمیت هستند نه در اوپوزوسیون
در این نشست همچنین سیامک طاهری از فعالان طیف چپ بااشاره به شناخت خود از مهندس زعیم گفت: "می‌توانم شهادت دهم که زعیم دو دغدغه داشت،‌ ایران و حقوق بشر".

سیامک طاهری با اشاره به رواج انتساب اتهام جاسوسی و انقلاب مخملی به فعالان سیاسی منتقد گفت: "معمولا بخش عمده‌ای از جاسوسان در سیستم حاکمیت نفوذ می‌کنند و این پرسش ایجاد می‌شود که چرا تاکنون نهادهای امنیتی یک جاسوس را از درون حاکمیت بازداشت نکرده‌اند". وی افزود: " درمورد انقلاب مخملی هم باید دید واقعا چه کسی مسئول به خیابان ریختن مردم است و چه کسانی موجب شدند با عملکرد غلطشان بی اعتمادی نسبت به حاکمیت در جامعه فراگیر شود و رسانه‌های داخلی برای مردم بی اعتبار شوند".

گفتنی است در این نشست "عبدالرضا تاجیک"، روزنامه‌نگاری که به تازگی پس از تحمل 50 روز حبس از زندان آزاد شده است نیز حضور داشت و با توجه به آنکه مدتی از دوران حبس خود را در بند 209 اوین با مهندس کوروش زعیم هم سلولی بوده است، خاطراتی را از این دوران ذکر کرد